NIK skontroluje firmy wywożące śmieci

Firmy, które zajmują się wywozem śmieci zostaną skontrolowane – zapowiada Krzysztof Kwiatkowski – prezes NIK-u.

Powód – okazuje się, że firmy, które wygrały przetargi na odbiór śmieci z gmin, wywożą część odpadów do lasów – alarmuje NIK. Dlatego jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się kontrole.

– W tegorocznej kontroli będziemy dokładnie sprawdzać firmy, które w wyniku przetargów zostały odbiorcami śmieci z danej gminy. Sprawdzimy czy ilość śmieci, którą odbierają od mieszkańców, zgadza się z ilością śmieci, która została odprowadzona na wysypisko? Poinformowałem samorządowców do których gmin z taką kontrolą wejdziemy. To są miasta: Słupsk, Kraków, Kalisz, Dębica, Wrocław i Radom. Gminy miejsko-wiejskie jak: Pelpin, Kępice, Chrzanów, Piwniczna Zdrój, Sieraków Wronki, Iwonicz Zdrój, Przecław. Międzylesie, Głuszyca czy Błonie. Gminy wiejskie – Sulęczyn, Łukowica Powidz, Tuszów Narodowy czy Długołęka – informuje Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK-u.

Kontrola ma potrwać kilka miesięcy i w pierwszym półroczu przyszłego roku poznamy jej wyniki. NIK badał już ustawę śmieciową, która obowiązuje od połowy 2013 roku. Izba stwierdziła, że choć ustawa zawiera zapisy, zgodnie z którymi każdy Polak może składać tzw. deklarację śmieciową przez Internet, to tylko połowa gmin ten system uruchomiła. Dlatego NIK chce dopilnować, żeby w każdej gminie taki system został uruchomiony.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl