NIK: Niebezpieczne zaniedbania komunalnych oczyszczalni

Komunalne oczyszczalnie dopuszczają się niebezpiecznych zaniedbań przy gospodarowaniu osadami ściekowymi – wynika z raportu NIK.

Aż 90 proc. skontrolowanych przez NIK oczyszczalni nie przekazywało wraz z przetworzonym osadem wiarygodnych badań oraz informacji o dawkach, w jakich można go stosować. Stwarza to ryzyko skażenia środowiska szkodliwymi substancjami. Raport Izby dotyczy lat 2011-2012.

Podstawowym sposobem zagospodarowania osadów ściekowych jest wykorzystanie ich do nawożenia gruntów w celu zwiększenia materii organicznej w glebach. Osady te muszą być jednak wcześniej poddane specjalnej obróbce, eliminującej zagrożenia chorobotwórcze.

Na 36 skontrolowanych podmiotów zaangażowanych w przetwarzanie osadów,  działania niezgodne z prawem wystąpiły aż w 32. O szczegółach kontroli mówi Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

– Aż w 90 proc. skontrolowanych przez nas oczyszczalni stwierdziliśmy, że wraz z tymi przetworzonymi osadami, które miałyby być dalej wykorzystywane, nie przekazywano jednak wiarygodnych informacji o dawkach w jakich można stosować te osady jako domieszki. To stwarza ryzyko skażenia środowiska szkodliwymi substancjami. Zwróciliśmy na to uwagę. Jeśli te odpady zostały już przetworzone i sprzedane do wykorzystania, to powinna towarzyszyć temu precyzyjna informacja z wiarygodnych badań, o tym w jakiej dawce można zastosować osady jako domieszkę do różnych materiałów – informuje rzecznik NIK.

NIK wnioskuje do Ministra Środowiska o wprowadzenie mechanizmów, które zapewnią skuteczny nadzór nad gospodarką odpadami. Sprawa dotyczy m.in. wprowadzenia dla oczyszczalni obowiązku informowania gminy o zamiarze zastosowania osadów na jej gruntach.

– Należy bardzo precyzyjnie przestrzegać przepisów, dlatego wnioskujemy do ministra środowiska o wprowadzenie takich mechanizmów, które zapewnią skuteczny nadzór nad gospodarką odpadami – tymi, które można wykorzystać. Można to zrobić poprzez wprowadzenie do oczyszczalni obowiązku informowania gmin o zamiarze stosowania osadów na gruntach gminy, doprecyzowania w przepisach terminów pozwalających dokładniej i precyzyjniej przeprowadzać badania i załączać ich wyniki do każdej partii tego rodzaju odpadów i także o nadzór nad tym, jak te odpady są gromadzone – mówi Paweł Biedziak.

Ministerstwo środowiska odpowiadając na uwagi NIK poinformowało, że ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach wprowadza w stosunku do poprzedniej ustawy zmiany, które pozwolą na wyeliminowanie bądź znaczące ograniczenie niewłaściwych praktyk. Resort dodaje także, że przygotowuje nową bazę danych o gospodarce odpadami, która zastąpi dotychczasową.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl