fot. flickr.com

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej jest poza kontrolą

Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej jest poza kontrolą – alarmuje NIK. Pomiary pola elektromagnetycznego prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Ochrony Środowiska. Z raportu NIK wynika, że instytucje te nie są do tego właściwie przygotowane.

Izba wskazała, że kompetencje obu organów się pokrywają, a przepisy nie rozgraniczają w sposób czytelny ich ról. Brakuje też pomysłu na kontrolę miejsc najbardziej narażonych na przekroczenie limitu pola elektromagnetycznego.

Nieliczne pomiary wykonywano tylko na wnioski prywatne lub samorządowe – wskazał prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Zwrócił też uwagę na braki organizacyjne i techniczne.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Ochrony Środowiska nie byli należycie szkoleni w zakresie metodyki pomiarów PEM, nie dysponowali też sprzętem, który umożliwiałby te pomiary z uwzględnieniem najbardziej niekorzystnych parametrów pracy SBTK. Pomiary PEM dokonywane są w zakresie chwilowych wartości, bez uwzględnienia fluktuacji i tendencji w szerszym wymiarze czasowym. Po godz. 16.00 (koniec pracy w obydwu Inspekcjach) pomiarów w ogóle się nie prowadzi, choć natężenie ruchu w sieci komórkowej i promieniowania z SBTK może nawet znacząco rosnąć – poinformował Krzysztof Kwiatkowski.

NIK zaznaczyła, że obowiązujące przepisy nie gwarantują utrzymania bezpiecznego poziomu promieniowania w otoczeniu stacji bazowych. Brakuje m.in. jednoznacznych i przejrzystych regulacji normujących powstawanie i modernizacje takich miejsc.

W latach 2010-2017 wielkość transmisji danych wzrosła w Polsce aż 57-krotnie. Do 2030 r. rynek transmisji danych ma odnotować 24-krotny wzrost.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl