fot. pixabay.com

NIK: Nie wszystkie szkoły mają dostęp do szybkiego internetu

Wciąż nie wszystkie szkoły mają dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu – wskazuje raport przedstawiony przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczący programu „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”.

Realizacja programu OSE umożliwiła szkołom dostęp do szerokopasmowego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Projekt zapewnił uczniom i nauczycielom możliwość korzystania z materiałów multimedialnych dostępnych online. Jednak – jak wynika z przeprowadzonej kontroli NIK – nie wszystkie szkoły do końca tego roku zostaną podłączone do projektu. [czytaj więcej]

– Koronawirus i wymuszona nim nauka zdalna pokazały, jak ważne już dzisiaj, teraz, jest przygotowanie szkół na cyfrowy świat. NIK wskazuje więc, że potrzebna jest mobilizacja, bo szanse, że do końca grudnia tego roku wszystkie planowane do podłączenia szkoły będą mogły swobodnie korzystać z szybkiego internetu i dostępu do zasobów OSE wciąż są, ale niestety bardzo małe – wskazał Marian Banaś, prezes NIK.

Według danych, do 13 stycznia 2020 r. usługi OSE zostały uruchomione w prawie 6 tysiącach placówek szkolnych – a to zaledwie 25 proc. planowanych podłączeń. Opóźnienia, jak zaznacza NIK, wynikały z różnych przyczyn i były tak znaczące, że w tym momencie staje się mało prawdopodobne, że zainteresowane placówki skorzystają z programu do końca tego roku.

– W 2019 roku tempo przełączania szkół do OSE przyspieszyło, jednak nawet pomimo tego przyspieszenia wciąż istnieje spore ryzyko niepodłączenia usług OSE do wszystkich zainteresowanych szkół do końca tego roku. Tym samym pojawia się też obawa, że przed końcem roku nie wszyscy uczniowie i nauczyciele będą mogli skorzystać z szybkiego internetu przez tę sieć. A to jest niezbędne,  aby w szkołach móc sprawnie i bez zakłóceń korzystać z  elektronicznych materiałów i programów edukacyjnych – powiedziała Anna Matusiak-Rześniowiecka, rzecznik prasowy NIK.

Dlatego NIK wnioskuje do ministra cyfryzacji, który jest odpowiedzialny za projekt, by jak najszybciej problemy zostały rozwiązane, a dzieci i nauczyciele uzyskały dostęp do programu OSE.

TV Trwam News

drukuj