Źródło: Materiał kontrolne NIK/www.nik.gov.pl

Kontrola NIK-u dotycząca składowisk niebezpiecznych odpadów

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę dwa nieczynne składowiska niebezpiecznych odpadów, które znajdują na terenie województwa łódzkiego. Z kontroli NIK-u wynika, że składowiska zatruwają środowisko i stanowią poważny problem dla mieszkańców.

Chodzi o składowisko po Zakładach Przemysłu Barwników „Boruta” w Zgierzu oraz po Zakładach Włókien Chemicznych „Wistom” w Tomaszowie Mazowieckim. Kontrolerzy wykazali, że na składowiskach są toksyczne substancje – mówi Marian Banaś, prezes NIK.

– Są na nich toksyczne substancje chemiczne, azbest i nielegalnie zwożone odpady komunalne –poinformował Marian Banaś.

W raporcie wskazano również, że nad składowiskami nie ma skutecznego nadzoru.

– Administracja rządowa i samorządowa nie współpracowały ze sobą, by zaradzić problemowi. W Zgierzu nie kontrolowano regularnie składowisk i nie egzekwowano obowiązku rekultywacji terenu. Podobnie było w Tomaszowie Mazowieckim – wyjaśnił prezes NIK.

W Zgierzu zarządzający składowiskami oraz organy odpowiedzialne za nadzór nie podjęły żadnych działań w celu usunięcia stwierdzonych wcześniej nieprawidłowości – zaznaczyła Anna Matusiak-Rześniowiecka, pełniąca obowiązki kierownika Wydziału Prasowego NIK.

– Wykonane w 2016 roku badania próbek wody w okolicach jednego ze składowisk w Zgierzu w porównaniu z wynikami z lat 1995-2008 wykazały, że stężenia chlorków przekraczały normy około 6 tysięcy razy, stężenia siarczanów blisko 4 razy, a azotanów ok. 10 razy – powiedziała Anna Matusiak-Rześniowiecka, p.o. kierownika Wydziału Prasowego NIK.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oraz zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl