W Polsce płynie gaz łupkowy

Z odwiertu w pobliżu Lęborka na Pomorzu od ponad miesiąca jest wydobywany gaz łupkowy – napisała jedna z gazet. To sukces przybliżający Polskę do przemysłowego wydobycia tego surowca.

Z informacji gazety wynika, że z odwiertu, który wykonała firma Lane Energy Poland, wydobywa się ok. 8 tys. metrów sześciennych gazu na dobę.

Nie jest to jeszcze ilość kwalifikowana jako produkcja na skalę komercyjną. Dotychczas jednak w Europie nie udało się osiągnąć podobnego rezultatu przy poszukiwaniach gazu w skałach łupkowych.

To dobra wiadomość zgodna z przewidywaniami – akcentuje poseł Mariusz Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju.

– W 2007 roku przewidywałem, że w 2012 roku popłynie pierwszy gaz na większą skalę. Niemniej jednak wszystko z opóźnieniem, ale idzie. Szkoda, że tylko w tak fatalnej sytuacji prawnej i organizacyjnej państwa. Pragnę przypomnieć, że niestety wszystko co PiS przygotowało to PO zarzuciło, wydało koncesję praktycznie bez żadnej kontroli i za żadne pieniądze. To jest pewien kłopot i trzeba to teraz jakoś naprawiać – mówił poseł Mariusz Orion Jędrysek.

Poseł dodał, że pojawia się pytanie: jakie wykonano szczelinowanie i jak długo ten gaz będzie płynął?

-Trzeba pamiętać, że to nie jest zbiornik tylko to jest skała nasączona resztkami gazu, który nie uciekł i teraz to jest tak jak z wilgocią w ubraniu ona tam jest, ale trzeba ją umieć wziąć, a od tego są specjalne technologie. Wydobycie gazu z łupków nigdy nie polega na tym, że z jednego otworu jest ogromna produkcja, tych otworów musi być wiele. Produkcja nie jest duża, ale stała i ona z upływem lat zanika. Także można prowadzić przez 2-3 lata dość intensywną jak na gaz z łupków produkcję, potem ona spada i po 10 latach w praktyce może już jej nie być – dodał poseł Mariusz Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl