Ok. 30 ofiar ataków bombowych w Bagdadzie

Co najmniej 30 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych w środę rano w serii zamachów bombowych w regionach zdominowanych przez szyitów w Bagdadzie i wokół irackiej stolicy – poinformowały irackie władze.

Według źródeł policyjnych do ataków doszło w pobliżu parkingów, targowisk i restauracji m.in. w sześciu, głównie szyickich, dzielnicach Bagdadu. Część ataków przeprowadzili zamachowcy samobójcy, wybuchały też samochody pułapki.

Agencja AFP odnotowała, że w różnych częściach stolicy eksplodowało w sumie ok. 10 samochodów pułapek. Do serii zamachów doszło w godzinach porannego szczytu.

Od początku tego roku w Iraku zginęło co najmniej 4130 cywilów, a rannych zostało prawie 10 tys.; najwięcej ofiar odnotowano w prowincji Bagdad. Szacunki ONZ mówią, że w lipcu śmierć poniosło prawie 1060 Irakijczyków, co czyni ten miesiąc najbardziej krwawym od kilku lat.

Przemoc sięgnęła obecnie w Iraku poziomu z 2008 roku, kiedy to kraj był pogrążony w konflikcie na tle wyznaniowym.

Sunnici czują się marginalizowani przez zdominowany przez szyitów rząd Nuriego al-Malikiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl