Uroczystości w rocznicę śmierci „Inki”

Dziś przypada 67 rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, zamordowanej w więzieniu w Gdańsku. Obchody mają na celu uczczenie sanitariuszki podziemia. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 w Narewce na Podlasiu.

Dzisiejsza uroczystość kończy odbywający się po raz piąty Rajd śladami żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK. Organizatorami Rajdu są Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Jak powiedział Naszemu Dziennikowi Bogusław Łabędzki, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny „Inki”, pomysł organizowania Rajdów narodził się w 2006 r. w związku z odsłonięciem pomnika „Inki”.

– Zastanawialiśmy się, jak tę przestrzeń wokół pomnika ożywić. To właśnie było impulsem do rozpoczęcia pracy z młodzieżą. Początkowo młodzi ludzie z Technikum Leśnego w Białowieży zaczęli organizować różne imprezy historyczne, turystyczne wokół Narewki. Wkrótce okazało się, że wciąż brakuje nam przestrzeni i z czasem, również dzięki przyjaciołom z Pomorza ze Stowarzyszenia Historycznego 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którzy już wtedy organizowali rajd u siebie, postanowiliśmy przeszczepić tę ideę na grunt Podlasia – powiedział Bogusław Łabędzki.

Inka jest jedną z najbardziej znanych kobiet niepodległościowego podziemia. W ocenie Bogusława Łabędzkiego postawa Danuty Siedzikówny to prawdziwy wzór dla współczesnej młodzieży.

– Mimo młodego wieku była bardzo dojrzała i nie szukała własnych korzyści, przeciwnie zdecydowała, że swoje życie poświęci Ojczyźnie. Jednak kiedy w wieku 15 lat składała przysięgę w Armii Krajowej, tak naprawdę chyba nie przypuszczała, że wkrótce przyjdzie jej oddać swoje życie za wolną, niepodległą Polskę – mówił Bogusław Łabędzki.

Patronat nad Rajdem objęli ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki i ks. bp Antoni Dydycz, ordynariusz drohiczyński.

* * *

Program uroczystości:

11.00 – koncert przygotowany przez artystów z fundacji “Lampa”

12.00 – Msza św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce sprawowana w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Po Eucharystii modlitwa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Danusi Siedzikówny „Inki”.

13.30 – Zakończenie rajdu na miejscu ogniskowym nadleśnictwa Browsk w Świnorojach.

RIRM

drukuj