fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Dzięki Żołnierzom Wyklętym nie zostaliśmy kolejną republiką sowiecką

Dzięki temu antykomunistycznemu powstaniu tysięcy polskich bohaterów nie staliśmy się kolejną republiką sowiecką. Sowieci zobaczyli, że nie da się z Polski zrobić takiego państwa. Dla Polaków okupacja się nie skończyła, ale zmieniła swoje barwy z niemieckiej na sowiecką. Dzięki konspiracji zachowaliśmy swoją tożsamość narodową – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam poseł PiS Prof. Przemysław Czarnek. W niedzielę obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

1 marca w Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – tych, którzy walczyli za wolność Polski i oddawali za nią swoje życie, a o których przez lata nie mówiono.

– Dzięki temu antykomunistycznemu powstaniu tysięcy polskich bohaterów nie staliśmy się kolejną republiką sowiecką. Sowieci zobaczyli, że nie da się z Polski zrobić takiego państwa. Dla Polaków okupacja się nie skończyła, ale zmieniła swoje barwy z niemieckiej na sowiecką. Dzięki konspiracji zachowaliśmy swoją tożsamość narodową – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

Ich działania wiązały się z porzuceniem normalnego życia i ukrywaniem się w lasach, często nawet po kilkanaście lat.

– Wojna trwała pięć lat, a Żołnierze Wyklęci ukrywali się po niej nawet kilkanaście lat. Konspiracja była dla nich męczeństwem. Często mówili o tym, że chcieliby normalnego życia – wskazał.

Mimo poświęceń, nadal zarzuca się Żołnierzom Wyklętym, że ich walka była bezsensowna.

– O tym mówi się od wielu lat, ale to już obaliliśmy. Mówi o tym świetnie od wielu lat pan Jan Józef Kasprzyk. Dzięki ich postawie nie staliśmy się republiką radziecką. Mówi się też o tym, że ci ludzie mogli przejść do normalnego życia i funkcjonować. Otóż nie mogli, co pokazuje przykład Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Był on wcielony siłą do 2. Armii Wojska Polskiego. Kiedy zobaczył, że mordują tam jego kolegów, to z tego Wojska Polskiego zdezerterował. Ci ludzie naprawdę nie mogli wrócić do normalności – wyjaśnił poseł PiS.

– Oni od samego początku, kiedy Sowieci wkroczyli do Polski, byli szykanowani i prześladowani. Torturowane i prześladowane były także ich rodziny. To, że byli w lasach jest odpowiedzią na bezsensowną postawę Sowietów i tych Polaków, którzy zdradzili Polskę i przystąpili do Sowietów – dodał.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl