650 tys. ludzi w irackim Mosulu bez wody pitnej po uszkodzeniu wodociągu

Ok. 650 tys. mieszkańców Mosulu zostało pozbawionych dostaw wody pitnej, odkąd podczas walk między iracką armią a bojownikami tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) uszkodzony został wodociąg zaopatrujący to miasto na północy Iraku – poinformowały we wtorek lokalne władze.

„Służby techniczne nie są w stanie dotrzeć do uszkodzonego rurociągu, bo znajduje się na terenach, o które obecnie toczą się walki” – powiedział agencji Reutera Hussam al-Abar z władz prowincji Niniwa, w której położony jest Mosul.

„Stoimy w obliczu klęski humanitarnej” – podkreślił.

W ramach rozpoczętej 17 października rządowej ofensywy na Mosul – drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju kontrolowany przez ISIS – irackie wojska rządowe i siły kurdyjskie otaczają miasto od północy, wschodu i południa, podczas gdy oddziały Mobilizacji Ludowej (koalicji wspieranych przez Iran ugrupowań szyickich) próbują wedrzeć się od zachodu.

Ofensywa posuwa się naprzód powoli, głównie ze względu na to, że w kontrolowanych przez islamistów częściach Mosulu przebywa wciąż ponad milion ludzi, ale także przez silny opór stawiany przez islamistów podczas wyzwalania miasta.

PAP/RIRM

drukuj