Orlen szuka gazu na Mazowszu

Polski Koncern Naftowy Orlen rozpoczął prace nad pierwszym odwiertem w poszukiwaniu gazu łupkowego na terenie województwa mazowieckiego. Chodzi o odwiert we wsi Goździk w powiecie garwolińskim, który prowadzi spółka-córka koncernu Orlen Upstream. Przeprowadzone badania geologiczne wykazały, że gaz w łupkach na tym obszarze może występować na głębokości około 4 kilometrów.

Orlen poinformował, że prace wiertnicze potrwają blisko 60 dni. Po wykonaniu otworu zostanie pobranych 300 metrów rdzeni wiertniczych (próbek skał), które zostaną poddane analizie laboratoryjnej. Wyniki tych badań będą znane pod koniec 2012 roku i na ich podstawie podjęta zostanie decyzja o kontynuacji prac poszukiwawczych w Goździku.

Płocki koncern przygotowuje się do eksploatacji gazu z otworu na terenie lubelskiej koncesji „Wierzbica”. Ma tu zostać wykonany otwór horyzontalny. Ogółem Orlen posiada osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie całego kraju: sześć na Lubelszczyźnie i Mazowszu oraz dwie w okolicach Łodzi i Sieradza.

Obecnie prowadzone są także prace przygotowawcze do wykonania pierwszego otworu poszukiwawczego na Morzu Bałtyckim. Firma podpisała kontrakt na półzanurzalną platformę wiertniczą, która zostanie posadowiona w łotewskiej strefie ekonomicznej Bałtyku. Ten teren, jak wynika ze wstępnych analiz, też jest zasobny w gaz łupkowy.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl