fot. PAP

Komercyjne wydobycie gazu łupkowego w przyszłym roku?

W przyszłym roku ruszy w Polsce komercyjne wydobycie gazu łupkowego – zapewnia wiceminister środowiska Piotr Woźniak. Jak wskazał, dobre perspektywy dla gazu łupkowego wykazało szczelinowanie, wykonane przez firmę San Leon na odwiercie pionowym Lewino.

„Wynik jest bardzo dobry” – podkreślił Piotr Woźniak, który odwiedził odwiert tej firmy. Obecnie na złożu trwa test produkcyjny. Wiceminister jest przekonany, że inne firmy wydobywcze w Polsce będą obserwowały postępy San Leon w poszukiwaniach gazu.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były Główny Geolog Kraju powiedział, że wiele obiecywano w zakresie wydobycia gazu niekonwencjonalnego. Wszystko zależy teraz od nowego ministra środowiska w zakresie opodatkowania produkcji gazu z łupków.

– Jeśli rzeczywiście będzie szczelinowanie, to pytanie na jakich zasadach, jakie państwo będzie miało w tym udziały i jakie będą z tego korzyści dla społeczeństwa lokalnego? Jeśli będą zabezpieczone sprawy środowiskowe, technologiczne i będzie rozwijana w Polsce technologia to bardzo dobrze. Jeśli nie, to znaczy, że sytuacja jest po prostu źle prowadzona. Trudno mi wypowiadać się na temat tego, co będzie, a tym bardziej w zakresie tego, co ktoś obiecuje. Jak na razie wszystko, co dotychczas miało miejsce, można ocenić źle, wręcz tragicznie. Każde działanie, które jakkolwiek popycha sprawę do przodu, zasługuje na uwagę – stwierdził prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Ekspert zwraca uwagę, że rząd Donalda Tuska wydał wszystkie koncesje w jednym momencie.

– W żadnym wypadku nie wolno było tego zrobić. Można było windować ceny – i taki mieliśmy plan. Niestety rząd Donalda Tuska wydał wszystko(łącznie 40 mln zł) i utracił kontrolę nad handlem koncesjami. Dziś nie mamy pewności, kto jest prawdziwym właścicielem wielu koncesji. Państwo ma efektywnie – patrząc na średnią bazową – 10-20 proc. koncesji. Nie patrzymy tylko na liczbę koncesji, ale także na udział państwa w tym przedsięwzięciu. Z tego, co wiem to San Leon w tej chwili już na morzu Bałtyckim odkrył złoże. Dotychczas było to domeną Lotosu i widać, że Lotos tę sprawę trochę pokpił – ocenia naukowiec. 


W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce przodują Stany Zjednoczone. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

RIRM

drukuj