fot. Nasz Dziennik/Ewa Sądej

Przygotowania do szczytu klimatycznego w Polsce

Trwają przygotowania do organizacji szczytu klimatycznego w 2018 r. w Polsce. Decyzja ws. wyboru miasta, w którym miałby odbyć się COP24, zapadnie już wkrótce.

W piątek delegacji Ministerstwa Środowiska swoją kandydaturę do organizacji szczytu zaprezentowały Katowice. Miasto akcentowało m.in. doświadczenie w organizacji dużych imprez, możliwość przyjęcia 18 tys. osób i zapewnienie połączeń lotniczych.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko przypomina, że organizacja COP24 przez Polskę to ogromne uznanie dla naszego kraju i polityki klimatycznej, którą proponuje.

– Ogromne uznanie dla Polski, skoro powierzono nam organizację 24. konferencji stron konwencji klimatycznej tutaj w Polsce. A jest to rok niezwykle ważny, bo mamy wytyczyć politykę klimatyczną zrównoważonego rozwoju po roku 2020 do końca obecnego wieku. Jest to wielki sukces i wielka odpowiedzialność, ale również wielkie uznanie dla Polski. To znaczy, że jesteśmy doceniani, że doceniane są nasze koncepcje związane z regeneracją i z wykorzystaniem właśnie lasów do wychwytywania CO2 po to, żeby te lasy były bardziej przyjazne człowiekowi, żeby bardziej chroniły bioróżnorodność, żeby produkowały lepsze powietrze i lepszą wodę – mówi prof. Jan Szyszko.

Podczas szczytu Polska ma zaprezentować m.in. projekt leśnych gospodarstw węglowych. Oprócz Katowic o organizację szczytu zabiega też Gdańsk. Wśród potencjalnych kandydatów są również Warszawa, Poznań i Wrocław.

Wkrótce do Polski przyjadą przedstawiciele sekretariatu konwencji klimatycznej, którzy wybiorą organizatora z kandydatur zaproponowanych przez Ministerstwo Środowiska.

RIRM

drukuj