Wydobycie gazu z łupków tańsze od surowca z Gazpromu

Wydobycie gazu z łupków byłoby tańsze od kupna surowca z Gazpromu – wynika z obecnych szacunków. Wiele zależy jednak od szczegółowych rozwiązań podatkowych oraz kosztów produkcji gazu łupkowego – napisała jedna z gazet.

Te ostatnie są obecnie w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w USA. Europoseł Konrad Szymański podkreśla, że gaz z łupków może być alternatywą, ale pod warunkiem, że będzie konkurencyjny dla innych surowców.

 – W całej tej operacji nie chodzi o to, żeby za gaz – nawet własny płacić więcej, niż za gaz sprowadzany. To nie miałoby sensu dla polskiej gospodarki i przemysłu. Państwo polskie ma pełne prawo i obowiązek ściągania podatku z tego typu inwestycji. To jest w pełni uzasadnione. Nie może być żadnych wątpliwości, że ci inwestorzy, którzy decydują się na inwestycje w Polsce mają być traktowani tak samo, np. pod względem podatkowym jak wszyscy inni. Natomiast byłoby bardzo źle, gdyby te inwestycje były wypchnięte z Europy, nie ze względu na słuszne oczekiwania państwa jednego, czy drugiego – w tym wypadku Polski – tylko z uwagi na sztuczne koszty związane z administracją i wymogami unijnymi – powiedział europoseł Konrad Szymański.

Tymczasem w najbliższą środę Parlament Europejski ma debatować nad dyrektywą, która zawyża i tak już wysokie wymogi ekologiczne przy poszukiwaniu gazu łupkowego.

– Gdyby cała Unia Europejska poszła tym śladem i zaakceptowała propozycje, które dziś leżą w Parlamencie Europejskim, a do tego oczywiście dość daleka droga, bo potrzebna jest zgoda rządu. Gdyby przyjęto te propozycje, które dzisiaj są proponowane oznaczałoby to, że Europa jest najmniej przyjaznym miejscem dla tego typu poszukiwań i jest najbardziej niechętna inwestorom tej branży. To oznaczałoby również, że prawdopodobieństwo zamknięcia tego typu przedsięwzięć w Europie byłoby znacznie wyższe. W tym stopniu uderzyłoby to w Polskę, ponieważ Polska potrzebuje dzisiaj takich inwestycji; potrzebuje rozsądnego przeprowadzenia tej zmiany energetycznej – zaznaczył europoseł Konrad Szymański.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl