Rozmowy nt. gazu z łupków

Dziś w Warszawie odbędzie się robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona ws. polskich inwestycji i rozwiązań prawnych dot. gazu z łupków.

Rzecznik resortu środowiska ocenił, że Polska dla partnerów brytyjskich jest dobrym przykładem, ponieważ w naszym kraju poszukiwania gazu z łupków są faktycznie dokonywane.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek były główny geolog kraju zaznacza, że w kontekście rozwiązań w sprawie gazu z łupków Polska ponosi niebagatelne straty, a wszystko to przez bezczynność rządu PO.

– Cała ta strategia polegała na tym i to się udało zrobić w 2007 roku przez rząd PiS, że koszt poszukiwań i ryzyko było przerzucone na inwestora zagranicznego. Mieliśmy mieć pełny zysk z tego i pełną kontrolę. Wydano tylko kilkanaście koncesji i przestano je wydawać, a na następnych moglibyśmy porządnie zarobić rozwijając polskie technologie. Miało być ryzyko i koszty przedsiębiorców obcych, a dla nas zysk. Jednak jest odwrotnie. Nasze ryzyko, nasze koszty, a potencjalny zysk będzie dla obcych firm – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Profesor dodaje również, że obietnice które wypływały z ust premiera Tuska, zupełnie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Co więcej są tylko narzędziem Pijarowskim.

Trzeba uczyć się, pokazać, że coś się robi. Skoro odrzuca się całą strategię przyjętą przez poprzedni rząd i robi się wszystko zupełnie odwrotnie, to trzeba mieć przygotowaną inną, a tego nie było Już od dawna powtarzałem – nie wierzę w to, że można być aż tak głupim, aż tak niekompetentnym, żeby niszczyć polski interes tylko dla PR-u i dla utrzymania władzy. Wygląda na to, że tak robi Tusk i PO – dodaje prof. Mariusz Orion Jędrysek.  

Przypomnijmy, prace poszukiwawcze wykonuje obecnie 18 spółek. Do 25 lipca wydano 103 koncesje na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Ich liczba w ciągu dwóch lat prawdopodobnie się nie zmieni i będzie oscylowała w granicach 100.

RIRM

 

drukuj