fot. https://pixabay.com/

Prof. M. O. Jędrysek: Polska posiada duże złoża gazu i ropy w łupkach

W obliczu kryzysu energetycznego, wysokich cen energii i gazu powraca temat wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej. Były główny geolog kraju, prof. Mariusz Orion Jędrysek, wskazuje, że Polska posiada duże złoża tych surowców.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej, a także kryzys związany z wojną na Ukrainie spowodowały niespotykany wzrost cen surowców energetycznych na Starym Kontynencie. To przekłada się na wyższe rachunki za gaz czy energię elektryczną. Przy okazji kryzysu energetycznego eksperci powracają do tematu gazu łupkowego, którego zasoby w naszym kraju są duże. Były główny geolog kraju, prof. Mariusz Orion Jędrysek, szacuje, że obecnie Polska powinna posiadać 1,9 bln metrów sześciennych gazu w tej formie, co w przybliżeniu wystarczyłoby Polsce na 100 lat użytkowania surowca.

– Ten gaz z pewnością jest. Jest nie tylko gaz, bo jest także ropa. Jest ona również w Karpatach (zupełnie inne struktury łupkowe, ale jest). To jest gaz, który nie opuścił układów podczas jego powstawania i on jest do wzięcia. Istnieje tylko kwestia umiejętności jego wzięcia. To jest w zasadzie polskie zadanie i polskie technologie mogą być rozwinięte. To musiałyby być nieco zmodyfikowane technologie amerykańskie, ale jestem przekonany, że jest to możliwe i niezbędne. To jest tylko kwestia decyzji politycznej – zaznacza były główny geolog kraju.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek dodaje, że inwestycje w wydobycie gazu łupkowego wymagają wysokich nakładów. Jednak decyzja w tej sprawie należy do rządu.

Grażyna Bagińska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl