Niemcy rozwijają wydobycie gazu łupkowego

Rząd Niemiec przyjął projekt ustawy o gazie łupkowym. Projekt dopuszcza możliwość wydobywania surowca za pomocą metody szczelinowania hydraulicznego.

Dotychczas poszukiwania gazu niekonwencjonalnego dopuszczalne były wyłącznie na głębokości poniżej 3 tys. metrów. Po wejściu ustawy w życie, możliwe będą poszukiwania – na razie do celów naukowych – w płytszych częściach ziemi.

Chronione mają być obszary stanowiące rezerwuar wody pitnej i źródła wód leczniczych. We wrażliwych regionach szczelinowanie ma być całkowicie zakazane.

Poseł, prof. Mariusz Orion- Jędrysek, były główny geolog kraju spodziewał się , że Niemcy pójdą w tym kierunku. Przypomina, że Polska jeszcze w 2006 roku była – wraz ze USA – liderem w poszukiwaniu gazu łupkowego.

– Jest to racjonalny krok. Niemcy na pewno będą kładli nacisk na gaz. Rozwiną bardzo szybko swoje technologie, bo mają do tego potencjał. My pewnie będziemy później z nich korzystać słono za to płacąc. To oni mieli korzystać z naszych technologii. Jest to smutne. Podstawowa wina, to wina rządu Tuska, który zepsuł tak wielką narodową szansę – powiedział prof. Mariusz Orion-Jędrysek.   

Projekt ustawy miał zostać przyjęty przez rząd Niemiec tydzień temu. Jednak po protestach polityków CDU został zdjęty z porządku obrad.

W Niemczech obowiązuje obecnie tymczasowe moratorium na poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków.

Firmy mogą starać się na drodze sądowej  o pozwolenie na wiercenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl