DOLMED S.A. do prywatyzacji

Dolnośląskie Centrum Medyczne „DOLMED” – prawdopodobnie zostanie sprywatyzowane. Na razie nie wiadomo, czy Centrum Medyczne w całości trafi w inne ręce, czy samorząd zostawi jeszcze jakiś pakiet akcji dla siebie.

Komercjalizacja dolnośląskich jednostek służby zdrowia jest tylko wstępem do ich prywatyzacji, a co za tym idzie powstania realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców – akcentuje Paweł Hreniak, szef klubu PiS w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jak mówi firmy będę nastawione przede wszystkim na zysk.

– Niepokojące jest przede wszystkim to, że do tej pory ta jednostka była spółką prawa handlowego, która należała do samorządu województwa. W tym momencie mamy dowód na to, że komercjalizacja, czyli przekształcenie jednostek służby zdrowia w spółki może być wstępem do prywatyzacji. Najpierw się specjalizuje, a później jak widać na przykładzie DOLMED S.A. próbuje się prywatyzować. To jest bardzo niepokojący sygnał, jeżeli stanie się tak, że zostanie to również zastosowane w przypadku szpitali. Nie ma żadnej gwarancji, że tak nie będzie. Może to w znaczny sposób utrudnić dostęp do świadczeń medycznych na Dolnym Śląsku – powiedział Paweł Hreniak.

Obecnie zarząd województwa dolnośląskiego szuka firmy, która ma oszacować, za ile można sprzedać placówkę. Jednak o tym, co stanie się z DOLMED S.A. – zdecydują radni sejmiku.

– Dowiedzieliśmy się, że wbrew intencjom Zarządu Województwa działania, które wyceniają DOLEMED S.A. są prowadzone. Dlatego teraz będziemy próbowali powstrzymać to, co zarząd zamierza. Ta kwestia musi być przegłosowana w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Mam nadzieję, że gdyby doszło do takiego glosowania, to głosów w Platformie Obywatelskiej zabraknie. Będziemy mieli sesję Sejmiku Województwa, na której będziemy ten problem poruszali– dodaje Paweł Hreniak.

Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. działa na rynku usług medycznych od 1977 roku. W 2005 roku zostało przekształcone, na mocy uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, w spółkę akcyjną.

Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. należy do największych placówek lecznictwa otwartego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W ramach podstawowej opieki medycznej świadczy usługi dla ponad 38 tyś. osób, a łącznie z jego usług korzysta rocznie ponad 150 tysięcy pacjentów.

 

Wypowiedź Pawła Hreniaka:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj