Do czerwca 2017 poszukiwania ofiar terroru komunistycznego

Do czerwca przyszłego roku będą trwały poszukiwania ofiar terroru komunistycznego na Łączce. Podczas ostatnich prac IPN odnalazł szczątki co najmniej kilkunastu osób. Jednak wiele z nich było zniszczonych w latach 80., m.in. pracą koparek.

Poszukiwania ofiar terroru komunistycznego były prowadzone na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie od 19 września. IPN podsumował dziś swoje dotychczasowe prace.

– Ciągle brakuje nam jeszcze około stu ciał osób, o których wiemy, że w latach 40 – 50 zostały stracone na Rakowieckiej, a potem pogrzebane gdzieś na Łączce. Wszystkie miejsca wolne, które były na Łączce na dawnym polu więziennym, zostały przez nas przebadane, a poszukiwane szczątki znajdują się już teraz tylko pod tymi grobami z lat 80.mówi wiceprezes Instytutu Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje tymi pracami.

W sumie podczas poszukiwań od 19 września do 7 października zespół IPN odnalazł kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich.

– Znaleźliśmy bardzo wiele, co najmniej kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich (…). Mówimy tutaj o fragmentach kości dłuższych, krótszych, widzimy tutaj fragmenty kręgosłupa. Miejsc, gdzie znajdowaliśmy szczątki ludzkie, było bardzo dużopoinformował wiceprezes Szwagrzyk.

Wśród odnalezionych szczątków znalazła się czaszka ludzka przestrzelona tzw. metodą katyńską czyli strzałem z pistoletu w potylicę z bliskiej odległości.

Prace Instytutu miały szczególny charakter ze względu na znajdujące się na Łączce groby z lat 80., pod którymi znajdowały się szczątki ofiar komunistycznej bezpieki z okresu stalinizmu.

IPN podał, że wiele odnalezionych szczątków było bardzo zniszczonych, ponieważ w latach 80., gdy wznoszono nagrobne pomniki, użyto koparek.

– Powtarzalność tych śladów w kolejnych grobach obok siebie oznacza, że dziś możemy powiedzieć, że kopiąc czy przygotowując poszczególne rzędy pod pomniki w latach 80. wprowadzono wcześniej koparki, które czyściły ten teren – podkreśla wiceprezes IPN.

Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że jedną z hipotez, która będzie wymagała weryfikacji, jest to, że szczątki odnalezione podczas prac w latach 80. zostały wywiezione w inne miejsce, najprawdopodobniej pod nadzorem wojskowych służb.

Poszukiwania IPN-u dotyczą bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl