„Ferie z IPN” w Rzeszowie: Wystawa o PRL, warsztaty i gry edukacyjne

Książki o Józefie Stalinie i Włodzimierzu Leninie, plakaty propagandowe, prasa PZPR i podziemne wydawnictwa „Solidarności” znalazły się na wystawie „Socjalistyczna rzeczywistość”. W czasie ferii szkolnych można ją obejrzeć w siedzibie rzeszowskiego IPN.

Ekspozycja jest jedną z propozycji tegorocznych >>Ferii z IPN<<, które przygotował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie” – powiedziała Katarzyna Gajda-Bator z oddziału IPN.

Na wystawie można zobaczyć także m.in. radioodbiorniki „Pionier” i „Szarotka”, czarno-biały telewizor „Ametyst”, dwa gramofony. Są też kartki żywnościowe, które w latach 80. XX wieku upoważniały do zakupu żywności, obuwia, słodyczy.

Z kolei o codziennym życiu uczniów w czasach Polski Ludowej można dowiedzieć się z lektury kilku kronik szkolnych. W sposób szczególny odnotowano w nich obchodzone w PRL święta; kolejne rocznice wybuchu rewolucji październikowej w Rosji, obchody 1 maja.

Sporo o realiach życia w PRL mówią również upowszechniane wówczas plakaty propagandowe. Dowiadujemy się z nich, że „komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja”, a „dobrobyt wsi to dobrobyt miast”. Natomiast nad bezpieczeństwem obywateli czuwają Milicja Obywatelska i Armia Radziecka.

Nad eksponatami umieszczono baner ze sloganem komunistycznym „Idee Lenina drogowskazem walki o pokój i przyjaźni między narodami”.

Pomysłodawcą i realizatorem wystawy są uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Lisa Kuli w Rzeszowie” – przypomniała Gajda-Bator.

Dodała, że „na tle przygotowanej na okres ferii ekspozycji pracownicy IPN dla uczestników zimowisk w mieście poprowadzą warsztaty i zajęcia edukacyjne >>Dzieciństwo w PRL<<„.

Oprócz Rzeszowa „Ferie z IPN” odbywają się też w kilku miejscowościach Podkarpacia, m.in. w ośrodku Caritas w Myczkowcach w Bieszczadach. Wypoczywający w Myczkowcach mogą uczestniczyć w zajęciach związanych z tematyką powstania styczniowego.

Przez cały okres ferii zimowych wszystkich zainteresowanych zorganizowaniem warsztatów wokół historii i gier edukacyjnych dla uczniów w każdym wieku prosimy o kontakt z rzeszowskim oddziałem IPN” – podkreśliła Gajda-Bator.

W Rzeszowie „Ferie z IPN” organizowane są po raz dziesiąty.

 

PAP/RIRM

drukuj