Znamy akta tzw. Komisji Ciemniewskiego

Instytut Pamięci Narodowej odtajnił akta tzw. Komisji Ciemniewskiego. Komisja została powołana w czerwcu 1992 roku, tuż po odwołaniu rządu Jana Olszewskiego. Jej członkowie mieli zbadać sposób wykonania przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały lustracyjnej.

W aktach miały znajdować się kopie donosów na byłego prezydenta Lecha Wałęsę, który miał być zarejestrowany jako TW Bolek.

Dr Sławomir Cenckiewicz, historyk, który zapoznał się z dużą częścią tych dokumentów, nie spodziewa się, że  wniosą one coś do sprawy. Dodaje, że są to protokoły z posiedzeń komisji.

– To jest bardzo ciekawy materiał, ale bardziej do historii III RP i kulisów funkcjonowania tej koalicji strachu, która obaliła rząd Jana Olszewskiego, aniżeli samej historii dotyczącej Lecha Wałęsy. Warto jednak wspomnieć, że znajduje się tam wysłuchanie Piotra Wojciechowskiego. Był on szefem wydziału studiów, które było usytuowane w gabinecie Ministra  Spraw Wewnętrznych. Wydział ten przygotowywał tzw. „listę Macierewicza”.
W tym protokole Piotr Wojciechowski mówił o tym, że Rosjanie najpewniej dysponują oryginałem teczki Lecha Wałęsy –
powiedział Sławomir Cenckiewicz.

W lutym 2012 r. „Nasz Dziennik” napisał, że w aktach Komisji Ciemniewskiego mogą znajdować się kopie dokumentów z teczki „Bolka”, czyli materiały nt. rzekomej współpracy i kontaktów byłego prezydenta Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa PRL.

Dostęp do materiałów w IPN jest otwarty dla dziennikarzy i historyków.

RIRM

drukuj