fot. twitter.com/ipngovpl

IPN odpowiada autorom publikacji „Dalej jest noc” na kłamliwą tezę o rzekomym udziale Polaków w zagładzie Żydów

Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi odpowiada autorom publikacji „Dalej jest noc”, w której postawiono kłamliwą tezę, jakoby Polacy masowo uczestniczyli w zagładzie Żydów.

W 2018 roku Centrum Badań nad Zagładą Żydów działające przy Instytucie Socjologii i Filozofii Polskiej Akademii Nauk wydało książkę „Dalej jest noc”, w której opisano los Żydów z 9 powiatów w okupowanej przez Niemców Polsce. Autorzy postawili tezę, jakoby Polacy współuczestniczyli w Holocauście i niemalże na masową skalę mordowali Żydów , którzy uciekali z gett lub obozów zagłady. Do publikacji odniósł się IPN – mówi wiceprezes Instytutu dr Mateusz Szpytma.

– IPN od początku swej działalności interesuje się zagładą Żydów, Holocaustem relacjami polsko-żydowskimi – podkreśla dr Mateusz Szpytma. 

W 2019 r. historycy IPN przygotowali wnikliwe recenzje publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Pod redakcją dr. Tomasza Domańskiego powstała publikacja „Korekta Obrazu”, oceniająca książkę „Dalej jest noc”.

– Ta książka jest przede wszystkim – w moim przekonaniu , a tak wynika po prostu z jej lektury – książką, która ma przypadkowy dobór treści. Dlaczego nieuprawnione jest używanie określenia „administracja niemiecko-polska” i dlaczego nie powinno się w danych statystycznych i tabelach nie podawać źródeł swoich wyliczeń  – mówi dr Tomasz Domański.

Na recenzję IPN odwiedzili autorzy „Dalej jest noc”. Próbowali jednak zdyskredytować naukowców z IPN, zarzucając im brak doświadczenia w badaniu Holocaustu oraz brak niezależności, bo są urzędnikami państwowymi. Dr Domański przygotował kolejną odpowiedź na zarzuty pracowników Centrum Badań.

– Dostrzegam te same elementy, które widziałem wcześniej, tzn. nadinterpretację, brak rzetelnej analizy źródeł dokumentów i budowanie na tej podstawie nierzetelnych tez i wniosków – wskazuje dr Tomasz Domański.   

Druga recenzja publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów autorstwa dr. Domańskiego zatytułowana jest „Korekty ciąg dalszy” i jest dostępna z najnowszym Biuletynem IPN.

TV Trwam News

drukuj