T. Płużański: nowa ustawa opóźnia działania na Łączce
IPN złoży dziś blisko 200 wniosków do wojewody mazowieckiego o ekshumacje i przeniesienie grobów z lat 80 na terenie kwatery „Ł”. To efekt obowiązującej od dziś noweli ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nowe prawo nie sprzyja przeprowadzaniu ekshumacji – tłumaczy Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Wnioskowanie ma umożliwić i przyśpieszyć wydobycie z dołów śmierci grzebanych poniżej w okresie powojennym Żołnierzy Niezłomnych. Mogą tam spoczywać nawet 74 osoby. Nie wyklucza się, że na tym terenie pochowano m.in. rtm Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa oraz płk Łukasz Cieplińskiego.
Dziś pierwszy dzień obowiązuje podpisana w czerwcu przez prezydenta Komorowskiego nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o grobach i cmentarzach wojennych oraz IPN. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka” zaznacza, że nowela nie sprzyja przeprowadzaniu ekshumacji.
– Ta ustawa nie przybliża nas do tego celu. Przeciwnie – opóźnia działania związane z wydobyciem naszych zamordowanych żołnierzy z prostego powodu – uzależnia ten fakt od zgody rodzin, bardzo często komunistycznych rodzin tych, którzy zostali pochowani na górze Łączki. Wojewoda warszawski ma w związku z tym prowadzić z tymi rodzinami negocjacje. Zapewne zakończą się one fiaskiem, bo niezależnie od tego, jaką opcję polityczną reprezentują – nikt się raczej nie zgadza na przenoszenie swoich grobów – podkreślił Tadeusz Płużański.
IPN od 2012 r. prowadzi w kwaterze „Ł” prace archeologiczno-ekshumacyjne, których celem jest wydobycie i identyfikacja szczątków ofiar komunizmu. Odnalezieni bohaterowie mają zostać pochowani w Panteonie Narodowym na Wojskowych Powązkach.
RIRM