fot. https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN

W Rembertowie odkryto szczątki 30 więźniów obozu NKWD lub niemieckiego Stalagu

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej odkrył szczątki ok. 30 osób na terenie dawnego obozu NKWD, a wcześniej niemieckiego Stalagu w Rembertowie.

Instytut od kilku tygodniu prowadzi prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie jednostki wojskowej. Badania w ramach drugiego etapu są prowadzone od 10 kwietnia.

Ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powiedział, że w kilku jamach grobowych, zbiorowych i wielu pojedynczych, odnaleziono szczątki około 30 osób. Trwają prace dokumentacyjne i ekshumacyjne.

– Część szczątek została ekshumowana i zabezpieczona. Dalsze badania będą trwały do połowy maja. Szczątki zostaną przekazane do badań antropologicznych, a potem do próby ustalenia tożsamości na drodze badań genetycznych. Przy szczątkach nie ma wielu przedmiotów, które mogłyby jednoznacznie wskazywać, z którego okresu pochodzą – wskazał ks. Tomasz Trzaska.

– Mogą być to ofiary reżimu komunistycznego. Obóz NKWD miał w swojej historii momenty, w których mogło dochodzić do egzekucji. Mogły to być jednak także ofiary niemieckiego Stalagu. To miejsce ma długą i złożoną historię, dlatego dalecy jesteśmy od tego, aby jednoznacznie określać moment powstania grobów – dodał.

Przygotowanie do prac poszukiwawczych na terenie jednostki wojskowej rozpoczęto jesienią 2020 roku. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli 2. Regionalnej Bazy Logistycznej wynikało, że na terenie wciąż mogą znajdować się pochówki więźniów.

Działania Biura Poszukiwań i Identyfikacji prowadzone są we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Prace IPN-u w Rembertowie potrwają do 19 maja. Wszystko wskazuje na to, że będą one kontynuowane.

– Do przebadania pozostaje nam jeszcze wiele miejsc. Trudno założyć, że nie znajdziemy tam już żadnych szczątków. (…) Po zakończeniu prac będziemy zastanawiać się nad kierunkiem dalszych badań – poinformował duchowny.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl