fot. PAP/Adam Warżawa

Gdynia: W ramach obchodów 50 rocznicy „czarnego czwartku” odsłonięto pamiątkową tablicę

W Gdyni na budynku SKM odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona sześciu ofiarom wydarzeń z grudnia’70. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów rocznicowych – dziś mija 50 lat od tzw. „czarnego czwartku”.

To dzień, którym reżim komunistyczny nakazał wojsku i milicji strzelać do strajkujących robotników, stoczniowców. Hołd ofiarom w Gdańsku i Gdyni oddali dziś przedstawiciele władz państwowych m.in. prezydent Andrzej Duda oraz szef Instytut Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Odsłonięta została tablica upamiętniająca młode ofiary komunistów.

Głos zabrał tam dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u. Jak powiedział, „to niewielka tablica, ale ilustruje bezmiar bólu, jaki w grudniu’ 70 zadano nie tylko miastom Wybrzeża, ale całej Polsce”.

– Proszę spojrzeć na wiek osób zamordowanych. Najstarszy ma 26 lat, a najmłodszy – 15 lat. Ta władza strzelała nawet do dzieci. 15-latkowie ginęli również w Szczecinie, ginęli w Gdyni, ale ta śmierć nie poszła na marne. Z niej wyrosła „Solidarność” i tutaj, w Gdyni, musimy pamiętać i pamiętamy. Grudzień 1970 roku, „czarny czwartek”, to ważny element tożsamości Gdyni, budowy nowoczesnej Gdyni na tych korzeniach, na drodze do wolnej i niepodległej Polski – akcentował dr Jarosław Szarek.    

Ponadto w ramach obchodów rocznicowych zaprezentowana zostanie w Gdyni wystawa IPN- u „Powstanie Grudniowe 1970 roku”.

Po południu w gdyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa sprawowana będzie Msza św., a następnie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Ofiar Grudnia ’70.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl