fot. ipn.gov.pl

Mobilna gra miejska IPN – „Głos walczącej Warszawy. Podpułkownik Wacław Lipiński”

Mobilna gra miejska „Głos walczącej Warszawy. Podpułkownik Wacław Lipiński” to nowa propozycja edukacyjna Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Premiera z udziałem dr. Jarosława Szarka, prezesa IPN odbędzie się 29 września 2020 (wtorek), o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjnym przy ul. Marszałkowskiej 21/25. W rozgrywce udział wezmą uczniowie jednej ze stołecznych szkół.

Atutem gry jest innowacyjna forma mobilna w aplikacji ActionTrack, która powstała w Finlandii i jest powszechnie wykorzystywana w fińskich placówkach edukacyjnych. Wystarczy naładowany smartfon ze ściągniętą aplikacją ActionTrack, uruchomiona funkcja GPS, dostęp do internetu i włączona usługa lokalizacji. Fabuła osnuta jest wokół postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego, który we wrześniu 1939 r. objął kierownictwo Biura Propagandy w Dowództwie Obrony Warszawy.  W codziennych przemówieniach radiowych informował warszawiaków o sytuacji na froncie, dodawał im otuchy i nadziei. W grze wykorzystano fragmenty audiobooka Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy, wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Walczącą Warszawę przedstawią dwaj fikcyjni przewodnicy: nastolatek – rówieśnik uczestników gry oraz jego dziadek, który osobiście poznał ppłk. Lipińskiego. Ponadto gra ukaże obraz życia codziennego w broniącej się Warszawie, sytuację ludności cywilnej, trudności, z którymi musieli się mierzyć warszawiacy, ich obawy i nadzieje.

Premierową rozgrywkę rozpocznie spotkanie z gościem specjalnym. Uczestnicy otrzymają na miejscu specjalne kody QR, które uruchomią grę na ich smartfonach, a następnie drużyny wyruszą w trasę. Po drodze spotkają rekonstruktorów, m.in. żołnierzy Wojska Polskiego czy granatowych policjantów.

Trasa prowadzi m.in. przez al. Szucha, Al. Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy i plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, a zatem nie obędzie się bez wygodnych butów.

Jesienią gra w Action Track zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym.    [czytaj więcej]

IPN

drukuj