Komisja Ustawodawcza: Przepisy noweli o IPN zgodne z konstytucją

Sejmowa Komisja Ustawodawcza stwierdziła, że przepisy zawarte w noweli o Instytucie Pamięci Narodowej są zgodne z konstytucją. Posłowie rozpatrywali dziś prezydencki wniosek, który skierowano do Trybunału Konstytucyjnego. Za taką opinią głosowało czternastu członków, przeciw było siedmiu.                                                                    

Przepisy są krytykowane m.in. przez Izrael, Ukrainę i USA. W związku z tym prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek prezydenta dotyczy głównie wprowadzenia kary grzywny lub ograniczenia wolności do lat trzech.

Poseł Marek Ast, szef sejmowej Komisji Ustawodawczej, uważa, że wspomniany przepis jest zgodny z ustawą zasadniczą.

– Pan prezydent podnosił zarzut o niedookreśloności przepisów. My stanęliśmy na stanowisku, że przepisy, które są kwestionowane przez pana prezydenta, są określone w sposób dostateczny, a jeżeli nie, to nie w taki sposób, który naruszałby konstytucję – wskazał Marek Ast.

Najprawdopodobniej to poseł Waldemar Buda będzie reprezentował w tej sprawie Sejm przed TK. Decyzja zleży jednak od marszałka Sejmu.

W ciągu dwóch tygodni, od obowiązywania noweli o IPN, do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 doniesienia o szkalowaniu Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl