„Nasz Dziennik”: IPN zapowiada likwidację sowieckich pomników w Polsce

IPN zapowiada usunięcie z przestrzeni publicznej w Polsce wszystkich pomników radzieckich. Instytut oczekuje, że strona rosyjska zrozumie różnicę pomiędzy cmentarzami armii sowieckiej, które są pod opieką a pomnikami, które stoją w miastach i miasteczkach – o sprawie informuje „Nasz Dziennik”.

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński wskazuje, że celem stawiania pomników nie było nawet oddawanie czci Armii Czerwonej, ale zaznaczanie dominacji nad Polską.

Kamiński odniósł się też do skandalu wokół wypowiedzi ambasadora Rosji w Polsce. Szef IPN podkreślił, że nie możemy reagować przy każdym takim incydencie, ale potrzebne są działania państwa, by przeciwdziałać propagandzie.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że zapowiedzi IPN dobrze rokują. Dodaje jednak, że kluczowe w tej kwestii jest przyjęcie przez Sejm ustawy dekomunizacyjnej przestrzeni publicznej.

Wydaje mi się, że bez przyjęcia przez Sejm ustawy w tej kwestii, której dwa projekty już czekają na rozpatrzenie od ponad roku – tj. projekt senacki i projekt posłów PiS – nie załatwi tej sprawy w takim duchu, o jaki nam wszystkim chodzi. Bardzo dobrze, że ta cała afera przeszła przez Polskę, ponieważ pozwoliła na powrót do tej problematyki. Zdecydowane wypowiedzi polityków na „tak”, skłoniły IPN do podjęcia kolejnych działań – zauważa Jerzy Bukowski.

W ramach kampanii przeciwko oczernianiu Polski IPN planuje również wydać serię książek o historii Polski w obcych językach. Ponadto chce prowadzić kampanię informacyjną ukierunkowaną na społeczeństwo rosyjskie.

RIRM

drukuj