fot. PAP/Łukasz Gągulski

Krakowskie rondo otrzymało imię J. Kurtyki

Od dziś rondo w ciągu ul. Wita Stwosza w Krakowie będzie nosiło imię Janusza Kurtyki – działacza opozycji antykomunistycznej, historyka i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystości nadania imienia rondu rozpoczęły się w południe. Wziął w nich udział prezes IPN, dr Karol Nawrocki oraz rodzina śp. Janusza Kurtyki.

Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. Januszu Kurtyce, w rozmowie redakcją Radia Maryja podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość ma dla niej wyjątkowe znaczenie.

– Jestem bardzo wzruszona, że Kraków upamiętnił w ten sposób mojego męża. To miasto, które on upamiętniał w swoich książkach i pracach, któremu poświęcił bardzo dużo pracy naukowej, ale też miasto, które bardzo ukochał i zawsze tutaj wracał. Traktował Kraków jako swoje miejsce na ziemi. To jest bardzo ważne, że Kraków teraz też będzie go pamiętał, a ja jestem tym faktem wzruszona i jednocześnie szczęśliwa tym bardziej, że radni miasta Krakowa jednogłośnie zadecydowali o nazwie nadanej temu miejscu – mówiła.

Uroczystości nadania imienia rondu zakończyły się w Muzeum Armii Krajowej pokazem filmu pt. „Trwajcie! Janusz Kurtyka. Instytut Pamięci Narodowej 2005-2010”.

Janusz Kurtyka urodził się w 1960 roku w Krakowie. W trakcie studiów był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ.

Był też prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, dyrektorem krakowskiego IPN-u, a w latach 2005-2010 prezesem całego Instytutu.

Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl