IPN upamiętni ofiary Operacji polskiej NKWD
Instytut Pamięci Narodowej upamiętni Polaków zamordowanych przez NKWD na terenie ZSRS. W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń.
W związku z rocznicą IPN ma wydać szereg publikacji poświęconych zbrodniom dokonanym na Polakach. Pierwsze z nich ukażą się jeszcze w tym miesiącu, a kolejne w czerwcu. Następnie dokumenty trafią do szkół.
Instytut będzie również odsłaniać tablice pamiątkowe w Polsce i za granicą. Uroczystości z tym związane odbędą się w sierpniu w Krakowie oraz na Ukrainie.
Operacja NKWD z końca lat 30. Ubiegłego wieku jest obecnie zupełnie zapomniana. Trzeba to zmienić – mówi dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
– Zupełnie zapomniana Operacja polska NKWD – bo tak ją się określa – wreszcie doczeka się upamiętnienia – m.in. poprzez szereg publikacji jej dotyczących (do tej pory ukazał się już tom z dokumentami archiwów gruzińskich, a w maju i w czerwcu pojawią się kolejne wydawnictwa, które trafią do szkół – będzie wśród nich tzw. teka edukacyjna). Będą też odsłanianie tablice pamiątkowe w Polsce i za granicą. Jestem bardzo wdzięczny panu prezesowi Szarkowi, że w natłoku różnych obowiązków, jakie spoczywają na IPN, zechciał tak dużą wagę przyłożyć do wydarzenia, któremu takie właśnie potraktowanie, z pełną powagą, się należy – podkreśla dr Jerzy Bukowski.
Zbrodnia na Polakach dokonana została na podstawie rozkazu z 11 sierpnia 1937 r., który wydał ówczesny Ludowy Komisarz NKWD Nikołaj Jeżow. Funkcjonariusze NKWD między 1937 a 1938 r. wymordowali ok. 111 tys. Polaków, prawdopodobnie ok. 100 tys. zostało deportowanych do łagrów.
RIRM