Gdańsk – IPN wznawia prace na gdańskim cmentarzu

Zespół Instytutu Pamięci Narodowej rozpocznie dziś drugi etap poszukiwań szczątków ofiar komunizmu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Prace rozpoczęto w ubiegłym roku. Wówczas udało się odnaleźć szczątki 13 osób, w tym Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Tegoroczne prace mają potrwać 10 dni. Kierujący badaniami prof. Krzysztof Szwagrzyk mówi, że IPN chce w tym czasie dokończyć badanie kwatery 14, gdzie w latach 40. dokonywano pochówków ofiar komunizmu, głównie więźniów pobliskiego aresztu.

– Chcemy zakończyć tam prace poszukiwawcze po to, żeby cała ta kwatera – tam, gdzie jest to możliwe – została przebadana i szczątki jeszcze innych więźniów zostały odnalezione, a następnie zidentyfikowane. Z takim celem jedziemy do Gdańska i będziemy tam kontynuowali prace do końca lipca – wyjaśnia profesor.

Z badań w archiwach wynika, że w Gdańsku w latach 40. wykonano 25 egzekucji, m.in. na żołnierzach wyklętych. Zespół IPN spodziewa się, że kwatera 14 była miejscem, gdzie grzebano nie tylko osoby stracone, ale też ludzi zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa oraz więźniów, którzy zmarli np. na skutek chorób.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl