fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Dziś wyrok sądu ws. oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska

Wraca sprawa nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dziś Sąd Okręgowy w Gdańsku ma ogłosić wyrok odwoławczy w tej sprawie.

Samorządowiec z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, posiadając pięć mieszkań i dwie działki, nie wpisał do oświadczeń majątkowych dwóch kolejnych zakupionych lokali mieszkalnych. W jego oświadczeniach nie zgadzały się też dane dotyczące zgromadzonych oszczędności.

W marcu bieżącego roku Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał społeczną szkodliwość czynu Adamowicza za nieznaczną. W następstwie warunkowo umorzył postępowanie przeciwko niemu na dwuletni okres próbny. Zasądził też zapłatę przez prezydenta Gdańska świadczenia w wysokości 40 tys. zł.

Przystając na propozycje śledczych sąd uznał, że wina i społeczna szkodliwość zarzucanych prezydentowi czynów nie są znaczne, a także nie ma podstaw do uznania, że działał on z zamiarem bezpośrednim popełnienia przestępstwa. Polecenie złożenia apelacji na niekorzyść Adamowicza wydał jednak poznańskim prokuratorom dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, uznając, że wcześniejszy wniosek o warunkowe umorzenie postępowania opierał się na błędnej ocenie stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynów zarzucanych prezydentowi Gdańska.


TV Trwam News/RIRM

drukuj