Senat o poprawkach do ustawy o powszechnym obowiązku obrony

Senat będzie dziś głosował m.in. nad poprawkami zgłoszonymi do nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Podczas wczorajszej debaty największą dyskusję wzbudziły kwestie podporządkowania i zadań Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają się stać odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Poprawki zgłosiła m.in. Platforma Obywatelska.

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski przekonywał, że wprowadzenie WOT poprawi bezpieczeństwo państwa i zwiększy nasze zdolności obronne.

Tworzymy nowy rodzaj sił zbrojnych, tak potrzebny w obecnym niespokojnym świecie – podkreślił przewodniczący senackiej komisji obrony senator Jarosław Rusiecki z PiS.

– Jakie są główne zadania Wojsk Obrony Terytorialnej? Przede wszystkim to działania w obszarze antykryzysowym, antyterrorystycznym, w obronie bezpieczeństwa ludności cywilnej. Zresztą to jest bardzo ważny element zadań ustawy, odnoszącej się do współpracy z środowiskowej lokalnym oraz administracją terenową. Co jest również ważne – żołnierze, którzy w sposób ochotniczy byliby powołani do obrony terytorialnej wyrastają z tych środowisk – zaznaczył Jarosław Rusiecki.

Ustawę powołującą WOT Sejm uchwalił w połowie listopada. Przed tygodniem senacka komisja obrony zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek. MON chce, by w 2019 r. w nowej formacji służyły 53 tys. żołnierzy.

Służba ma trwać od 12 miesięcy do 6 lat, z możliwością przedłużenia. Do 2019 r. koszty tworzenia i funkcjonowania WOT rząd szacuje na 3,6 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl