fot. senat.gov.pl

Senat zajmie się podatkiem bankowym

Na rozpoczynającym się dwudniowym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. ustawą wprowadzającą nowy podatek bankowy. Wczoraj Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych autorstwa PiS-u. Od lutego 2016 r., m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Celem ustawy jest pozyskanie dodatkowego „źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych”.    Chodzi m.in. o 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

Podczas debaty w Sejmie poseł PiS-u Barbara Bubula, przypomniała, że rząd PO-PSL nie był zainteresowany opodatkowaniem instytucji finansowych. Wskazała też, że nie ma mowy o przerzucaniu kosztów tego podatku na klientów banków.

To świadczyłoby o tym, że system bankowy w Polsce jest systemem głęboko niezdrowym dlatego, że od lat Polska jest krajem o najwyższych opłatach bankowych, najwyższych marżach i najwyższych dodatkowych obciążeniach ponoszonych przez obywateli w związku z funkcjonowaniem systemu bankowego. Jeśliby wprowadzenie tego – stosunkowo niewielkiego w skali sumy aktywów sektora finansowego – podatku, miało spowodować jeszcze podwyższenie marż i opłat bankowych, jak sugerują posłowie i posłanki Nowoczesnej, świadczyłoby o tym, że mamy do czynienia z sytuacją, w której nie istnieje system wolnorynkowy w sektorze finansowym w Polsce – powiedziała poseł Barbara Bubula.

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych – 200 mln zł.

Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

RIRM

drukuj