Senat zagłosuje nad prezydenckimi ustawami o KRS i SN

Senat będzie dziś głosował nas rozpatrzonymi w środę i czwartek prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

W Senacie wczoraj wieczorem zakończyła się trwająca od trzech dni debata nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawy – jak wskazuje wiceszef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Paweł Mucha – są potrzebne polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

– To element szerzej rozumianego procesu reformy wymiaru sprawiedliwości – mówi Paweł Mucha.

Z reformą nie wszyscy się zgadzają, co można było zobaczyć po haniebnym zachowaniu senatorów Platformy Obywatelskiej podczas procedowania ustaw w Senacie – zaznacza wicemarszałek Senatu Maria Koc.

– Senatorowie z opozycji przenoszą te zwyczaje z Sejmu do Senatu, co jest oczywiście ze szkodą dla debaty, jaka jest w Senacie prowadzona. Porządek obrad burzliwy, ponieważ opozycja chciała zdjąć z porządku obrad ustawy dotyczące KRS i SN – wskazuje Maria Koc.

Opozycja mówi o niekonstytucyjności i upolitycznieniu sądów.

– Oto pewna grupa uprzywilejowana poprzednio zawsze miała oparcie w wymiarze sprawiedliwości i dziś czują, że tracą to oparcie w wymiarze sprawiedliwości, bo wymiar sprawiedliwości ma służyć Polakom – akcentuje poseł Stanisław Piotrowicz.

Prezydencki projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza między innymi wybór 15 członków KRS – sędziów na wspólną 4-letnią kadencję przez Sejm większością 3/5 głosów. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Ten model, który był wyborem sędziów przez sędziów do KRS, się nie sprawdził – dodaje wiceszef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– Oczywiście ten model konstytucyjny, który wskazuje na to, że mamy sędziów z wyboru, jest modelem, który będzie zachowany. Natomiast tych sędziów będą wybierać przedstawiciele narodu, jeżeli ustawa byłaby przyjęta, czyli posłowie na Sejm RP i to byłoby zgodne z zasadą suwerenności narodu. Byłoby odwzorowaniem reguł konstytucyjnych, wyrażonych właśnie we wstępie do Konstytucji w art. 4 zasady suwerenności narodu, ale i kontroli społecznej – zwraca uwagę Paweł Mucha.

Ustawa o Sądzie Najwyższym zakłada między innymi badanie skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W Sądzie Najwyższym ma powstać także autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której będą też orzekać ławnicy.

W prezydenckich ustawach dotyczących sądownictwa są przepisy, które budzą wątpliwości nie tylko opozycji, ale także resortu sprawiedliwości. Chodzi przede wszystkim o skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, jeśli ktoś czuje się nim skrzywdzony -mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

– Jeżeli wzrośnie nam o kilkaset proc. liczba wniosków wpływających, po prostu system tego nie wytrzyma – ocenia Marcin Warchoł.

– Myślę, że to jest instytucja, która jest bardzo oczekiwana i byłoby dobrze, żeby jak najszybciej była elementem polskiego systemu prawnego. To jest uprawnienie nie tylko Prokuratora Generalnego, ale i Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, także Prokuratury Generalnej czy innych podmiotów wskazanych w ustawie. To ma być filtr, bo jeżeli mówmy o podstawach czy przesłankach wniesienia skargi nadzwyczajnej, to rozumowanie nasze jest tego rodzaju, że jeżeli takie sprawy będą trafiać do uprawnionych podmiotów, to w pierwszym rzędzie podejmowane będą sprawy najbardziej oczywiste, najbardziej jednoznaczne – wskazuje Paweł Mucha.

Głosowanie w Senacie nad prezydenckimi projektami ustaw prawdopodobnie odbędzie się jeszcze dziś. Prawo i Sprawiedliwość ma nadzieje, że do końca tego roku ustawy zostaną podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl