Posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i SN, które mają wyjść naprzeciw postulatom KE

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili dziś projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz Sadzie Najwyższym. Politycy partii rządzącej podkreślają, że obecne przepisy są zgodne z konstytucją. Nowela wychodzi naprzeciw postulatom m.in. Komisji Europejskiej.

PiS proponuje w nowym projekcie m.in., by bez opinii kolegium sądu i KRS minister nie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa bądź wiceprezesa sądu. Przepisy przewidują też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Poseł Marek Ast z sejmowej komisji sprawiedliwości zastrzegł, że podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet-sędziów ma być uprawnieniem, a nie obowiązkiem.

Do tej pory ustawa przewidywała przejście w stan spoczynku dla kobiet-sędziów w wieku 60 lat. Ustawa traktuje to oczywiście jako uprawnienie. Jeżeli kobieta-sędzia będzie chciała przejść w stan spoczynku w wieku 60 lat, to będzie miała do tego prawo. To oczekiwanie jest również zbieżne z oczekiwaniami KE, która zarzuciła ustawie niezgodność z przepisami Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – powiedział Marek Ast.

KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 r. w związku z zastrzeżeniami wobec reformy wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 r. KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7. traktatu o UE, gdyż – jej zdaniem – w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl