fot. flickr.com

KE o wieku emerytalnym w Polsce: To dyskryminacja

Komisja Europejska wysłała list do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicy w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce – podała PAP, powołując się na źródła w Brukseli. Zdaniem Komisji, obowiązujące w naszym kraju prawo regulujące tę kwestię jest formą dyskryminacji ze względu na płeć.

Sprawa dotyczy całego systemu emerytalnego w Polsce, a nie tylko różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w ustawie o sądach powszechnych. M.in. z powodu tej kwestii KE rozpoczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa. W przesłanym piśmie Bruksela prosi o podjęcie dialogu, aby rozwiązać tę sprawę. KE oczekuje też z naszej strony odpowiedzi na list.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed odnosząc się do sprawy ocenił, że wpisuje się ona w cały ciąg szukania różnych pretekstów, aby uderzać w nasz kraj. Polityk dodaje, że ustalenie wieku emerytalnego dla swoich obywateli to obecnie indywidualna domena każdego kraju.

– Zapewne tak się stanie, bo jest to okres urlopowy, stąd nasza akcja informacyjna zakrojona na szeroką skalę. Zachęcamy ludzi, żeby nie czekali na ostatnią chwilę. Do każdej decyzji trzeba załatwić kwestię administracyjną i to zawsze zajmuje czas. Pod koniec miesiąca ten napływ będzie o wiele większy, ale jeśli ktoś złoży decyzję we wrześniu czy w październiku, to również będzie miał wypłacone świadczenie w pełnej wysokości razem z rekompensatą – powiedział Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu zauważa też, że obecne regulacje cieszą się poparciem społecznym.

Ustawę o zrównaniu wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn koalicja PO-PSL przeforsowała w 2012 r. Prawo i Sprawiedliwość w roku ubiegłym obniżyło go ponownie do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

RIRM

drukuj