fot. PAP/Marek Zakrzewski

Uroczystości pogrzebowe o. Jana Góry OP

Rodzina, przyjaciele i znajomi żegnają dziś o. Jana Górę. W kościele ojców dominikanów w Poznaniu sprawowana była Msza św. Po Eucharystii zaplanowano uroczystości na Polach Lednickich. To tam spocznie organizator corocznych spotkań młodych w Lednicy i przyjaciel św. Jana Pawła II.

Eucharystii w dominikańskim kościele w Poznaniu przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Polach Lednickich o godz. 14.30. Ciało o. Góry zostanie przeniesione przez Bramę Rybę, po czym spocznie przy skale św. Jana Pawła II. Ceremonię pochówku poprowadzi ks. abp Wojciech Polak – prymas Polski.

Ojciec Jan Góra marzył aby rozdać każdemu uczestnikowi Lednicy Pismo Święte. W dniu kiedy odszedł do Pana rozpoczął zbieranie pieniędzy na ten cel. Dlatego młodzi skupieni wokół Ruchu Lednickiego sugerowali by zamiast kwiatów wpłacić chociaż symboliczną kwotę, by zrealizować marzenie o. Jana Góry. Dominikanin był całkowicie oddany młodzieży.

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, mówił, że trudno będzie znaleźć następcę o. Jana Góry, który sprosta organizacji spotkań lednickich.

 – Uważam, że w jego śmierci tracimy jednego z najważniejszych i największych duszpasterzy naszego czasu. To podwójna strata – również z tego tytułu, że – na ile zdaję sobie z tego dokładnie sprawę – nie miał przygotowanego kontynuatora. Często wracaliśmy do tego tematu: co będzie po ojcu Górze – czy ktoś udźwignie ten ciężar spotkań legnickich, czy nikt nie da rady tego zrobić? Teraz oprócz tej wdzięczności Panu Bogu za to wszystko, co o. Jan zrobił, wydaje mi się, że i dominikanie, i inni duszpasterze młodzieży będą w dużym kłopocie, czy znajdzie się nowy człowiek z podobnymi charyzmatami – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Ojciec Jan Góra urodził się w 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 wstąpił do zakonu dominikanów. Był doktorem teologii. Przez lata był związany z duszpasterstwem młodzieżowym i akademickim w Poznaniu. Zainicjował coroczne, ogólnopolskie spotkania młodzieży nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna. Był autorem wielu książek i felietonów. Pisał do wydawnictw katolickich i kulturalnych. Był współorganizatorem VI światowych dni młodzieży na Jasnej Górze. Wtedy też napisał słowa do popularnej pieśni religijnej Abba Ojcze.  O. Jan Góra zmarł 21 grudnia podczas sprawowania mszy św. w wyniku obrzęku płuc i ustania akcji serca. Miał 67 lat.

 

TV Trwam News

drukuj