fot. PAP

,,Dni Ułana” w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczynają się obchody Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich, potocznie zwane ,,Dniami Ułana”. Impreza potrwa do niedzieli.

,,Dni Ułana” to impreza, której celem jest popularyzowanie polskich tradycji kawalerskich. Łączy ona uroczystości oficjalnie odbywające się w centrum miasta z zawodami kawalerskimi, pokazami oraz  inscenizacjami. Corocznie odbywa się ona w pierwszy weekend po dniu 23 kwietnia, kiedy to obchodzony jest Dzień Świętego Jerzego, patrona kawalerzystów poznańskich.

Jedną z większych atrakcji są XXIV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI, które rozgrywać się będą od 1 do 3 maja na terenie CWJ Hipodrom – Wola. Nawiązują one do przedwojennych Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego.

Do stałych elementów świętowania należy Capstrzyk, który wyruszy w sobotę 3 maja o godz. 19:40 z Placu Mickiewicza. Zaraz po jego zakończeniu, o godz. 20:00, pod Pomnikiem przy ulicy Ludgardy i Paderewskiego nastąpi Apel Poległych z udziałem Prezydenta Miasta Poznania i Gości Honorowych.

Zwieńczeniem tegorocznych ,,Dni Ułana” jest uroczysta Msza święta polowa na Placu Wolności, która sprawowana będzie o godz. 10:00 w intencjach poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich. Bezpośrednio po Eucharystii odbędzie się wręczenie Sztandaru 15. Batalionowi Ułanów Poznańskich. Na godzinę 12:00 przewidziana została defilada pododdziałów, która z Placu Wolności uda się na Stary Rynek.

Inicjatorem imprezy jest Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich wraz z 15. batalionem Ułanów Poznańskich oraz 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

,,Dni Ułana” organizowane są w Poznaniu od 1986 roku.

RIRM

drukuj