fot. PAP/Piotr Nowak

Senat: Trwa konferencja „Etyka w komunikacji: jak naprawić debatę publiczną w Polsce?”

W Senacie trwa konferencja „Etyka w komunikacji: jak naprawić debatę publiczną w Polsce?”. Organizatorem spotkania jest senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu we współpracy z Zespołem Etyki Słowa Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Nie tylko poprawna polszczyzna, ale przede wszystkim dochowywanie wierności wartościom przez liderów debaty publicznej – o zadaniach polityków, komentatorów i dziennikarzy rozmawiają uczestnicy konferencji.

W spotkaniu udział biorą senatorowie z marszałkiem Senatu na czele, eksperci z Polskiej Akademii Nauk, dziennikarze i ludzie sztuki. Wszystko po to, aby wspólnie znaleźć realne narzędzia pomagające poprawiać jakość debaty publicznej.

Jakość tę w znacznym stopniu psuje komunikacja w internecie – zwrócił uwagę szef senackiej komisji kultury senator Jan Maria Jackowski.

– W znacznej mierze za ten język debaty są odpowiedzialne tzw. portale społecznościowe, czyli internet, który jest platformą, na której jest upowszechnianych wiele treści. Być może wynika to z tego, że łatwiej jest uderzyć w klawiaturę i napisać obraźliwy tekst, niż komuś twarzą w twarz to powiedzieć. To jest przedmiot, nad którym dzisiaj będziemy dyskutowali. To jest problem ważny, problem doniosły, który określa standardy, w jakich żyjemy – mówił Jan Maria Jackowski.

Jeden z paneli konferencji poświęcono zjawisku tzw. hejtu w internecie. Uczestnicy spotkania poruszą także kwestię etyki komunikacji w polityce: jakie są przyczyny brutalizacji języka polityków i jak można zmienić tę sytuację.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj