fot. wikipedia.org

Senat: konferencja nt. polskiego dziedzictwa kulturowego na Wschodzie

W Senacie odbędzie się dziś konferencja pod hasłem „Polskie dziedzictwo kulturowe na Wschodzie w 1050. rocznicę chrztu Polski”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, senior diecezji drohiczyńskiej, Andżelika Borys, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej czy wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Spotkanie zainauguruje marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W rozmowie z naszą redakcją marszałek zaznaczył, że na konferencji będzie mowa o polskim dziedzictwie duchowym, językowym i kulturalnym na Wschodzie.

Tam została przecież duża część Polaków. To nie Polonia, to są Polacy, którzy zostali za granicą w wyniku zmian granic po II wojnie światowej. Ta ich troska o dziedzictwo językowe, kulturowe i narodowe wpłynęła na to, że oni stanowią naszą wspólnotę narodową, wspólnotę narodową Polaków – powiedział Stanisław Karczewski.

Konferencję poprzedzi Msza św. sprawowana w kościele św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży.

Po zakończeniu obrad, w Belwederze, nastąpi uroczyste wręczenie wysokich odznaczeń państwowych za działalność na rzecz polskiego dziedzictwa duchowego i kulturowego na Wschodzie.

RIRM

drukuj