Senackie komisje pracowały nad petycją dot. ochrony polskich rodzin za granicą

Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrywała petycję zbiorową dotyczącą ochrony polskich rodzin w sprawach międzynarodowych. Autorem pisma jest Stowarzyszenie Wolne Społeczeństwo z Poznania.

Celem petycji jest wprowadzenie całkowitego zakazu wydawania za granicę polskich dzieci do adopcji. Autorzy wniosku zwracają też uwagę na potrzebę ochrony praw każdego dziecka do obywatelstwa, więzi rodzinnych oraz ojczyzny.

W założeniach znalazło się także m. in. utworzenie funduszu ochrony prawnej polskich rodzin i dzieci za granicą. Jednocześnie petycja mówi o udziale ławników i organizacji pozarządowych w każdym postępowaniu sądowym dotyczącym adopcji lub opieki zastępczej dla dziecka.

– Na pewno jest potrzebna dyskusja na ten temat, na pewno potrzebne jest przejrzenie obecnie obowiązujących przepisów i rozpatrzenie, co można by w polskim prawie zmieniać. Należy również pamiętać, że jesteśmy cząstką wspólnoty międzynarodowej i na mocy różnych traktatów, porozumień, umów międzypaństwowych także mamy w pewnym zakresie związane ręce. Ten czynnik należy brać pod uwagę w pracach szczegółowych nad nowymi rozwiązaniami prawnymi – akcentował  Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Senacka komisja praw człowieka zwróciła się o stanowisko w tej sprawie do resortu sprawiedliwości. Członkowie ministerstwa zostali także zaproszeni do udziału w kolejnym posiedzeniu komisji, gdy ta wróci do rozpatrywania petycji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl