fot. Twitter/Beata Kempa

Beata Kempa spotkała się z biskupem Irackiego Kurdystanu

Trudna sytuacja w Irackim Kurdystanie, kwestia pomocy medycznej, jako najbardziej oczekiwanej – były m.in. tematami rozmowy minister ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy z Biskupem Irackiego Kurdystanu Rabbanem al-Qasem oraz pełnomocnikiem w Polsce Rządu Regionalnego Kurdystanu Ziyadem Raoofem.

Według informacji przekazanej PAP przez departament ds. pomocy humanitarnej, podczas spotkania Ziyad Raoof mówił, że Rabban al-Qas jest biskupem diecezji Zachu i Amadija „i od 16 lat prowadzi w miasteczku Dahuk w północnym Iraku szkołę dla biednych dzieci, w której uczy chrześcijan, jazydów i muzułmanów”.

„Biskup w swojej rozmowie z Panią Minister opowiedział o trudnej sytuacji w Irackim Kurdystanie, prosił również, aby nie byli +konfliktem zapomnianym+. Podkreślił, jak ważna jest tożsamość kulturowa i przynależność do ziemi, na której żyją” – wynika z informacji.

„Ci ludzie chcą pozostać tam, gdzie się urodzili, w swojej kulturze, a nie emigrować” – mówił duchowny cytowany w informacji. Jak zaznaczono, ksiądz biskup prosił również o zwrócenie szczególnej uwagi oraz o pomoc dla dzieci i osób starszych.

„Rozmawialiśmy w szczególności o pomocy medycznej, jako najbardziej oczekiwanej. Duchowny dziękował również organizacjom za już otrzymaną pomoc. Teraz potrzebna jest roztropność w rozeznaniu zakresu pomocy i potrzeb w tym obszarze, ponieważ Polska poprzez m.in. organizacje pozarządowe już niesie pomoc humanitarną na tych terenach. Jednak wymaga ona jeszcze wzmocnienia i doprecyzowania z organizacjami, które już tam działają” – powiedziała PAP po spotkaniu Beata Kempa.

W styczniu w KPRM powstał Departament ds. Pomocy Humanitarnej na czele z minister Beatą Kempą. Do jego zadań należy m.in. koordynacja pomocy do krajów potrzebujących np. w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

PAP/RIRM

drukuj