Realizacja programu „Maluch plus”

W województwie śląskim Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wręczył dziś promesy na dofinansowanie tworzenia miejsc opieki dla najmłodszych w ramach programu „Maluch plus”. To program, który uzupełnia wsparcie finansowe Programu „Rodzina 500 plus” o wsparcie rodzin w opiece nad dzieckiem do lat trzech.

Nowa ustawa, tzw. żłobkowa, obowiązuje od lipca 2017 roku. Weszła w życie od pierwszego stycznia 2018 roku. Zdecydowanie ułatwiła możliwość zakładania żłobków, klubów dziecięcych, ale też wsparcia dla dziennych opiekunów dzieci.

– Mieliśmy bardzo trudną sytuację, bo prawie w 80 proc. samorządów gminnych nie było w ogóle żadnej opieki żłobkowej do trzech lat. W tej chwili to się zmienia, będzie około 40 proc. samorządów objętych programem – wskazał Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Najważniejszą zmianą, oprócz tej ustawowej, jest zwiększenie środków finansowych. Przez ostatnie lata program ten był wsparty kwotą 151 mln zł z budżetu państwa. Teraz będzie znacznie więcej.

– 450 mln zł to jest trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach na program „Maluch plus”. I to spowodowało, że liczymy, iż w tym roku powstanie 25 tys. nowych miejsc żłobkowych. Do tego, jeżeli doliczymy dofinansowanie do istniejących w ramach programu ponad 56 tys., to mamy ponad 70 tys. miejsc żłobkowych, które są dofinansowane z programu – zaznaczył Stanisław Szwed.

Na Śląsku z programu skorzystają też kluby malucha założone przy uczelniach wyższych. To szansa dla dorosłych na dokształcanie – powiedziała Dorota Wójtowicz, dyrektor wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Dopiero w momencie, kiedy studenci-rodzice i pracownicy nie są zainteresowani, można te miejsca wystawić w ofercie publicznej – podkreśliła Dorota Wójtowicz.

Z kolei w woj. lubelskim oprócz samorządu gminnego, powiatowego czy wojewódzkiego, w programie bardzo chętnie uczestniczą podmioty związane z polityką rodzinną. W tym indywidualne – zaznaczył Albin Mazurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Muszę powiedzieć, że bardzo duże, żywe zainteresowanie utrzymuje się tym zadaniem, zarówno ze strony samorządów gminnych, jak i ze strony osób prywatnych, które prowadzą na zasadzie działalności gospodarczej takie żłobki – wskazał Albin Mazurek.

Na Dolnym Śląsku wszystkie wnioski przeszły już wstępną weryfikację i można było całą listę przekazać do Ministerstwa Rodziny – poinformowała Sylwia Jurgiel, rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Myślę, że na przełomie marca i kwietnia będą już podpisywane umowy z podmiotami. W tym roku oferty złożyło 170 samorządów i placówek niepublicznych. To jest zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym – podkreśliła Sylwia Jurgiel.

Z realizacji programu zadowolone jest również województwo małopolskie- oceniła Jacek Kowalczyk, dyrektor wydziału polityki społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Wszystkie wnioski podmiotów, które złożyły wniosek o dofinansowanie zostały rozpatrzone w 100 proc. Po raz pierwszy w tym roku są też dofinansowane w większym stopniu miejsca dla dzieci niepełnosprawnych – akcentował Jacek Kowalczyk.

Wojewoda małopolski Józef Gawron zauważył, że ułatwienie pobytu dzieci w różnych instytucjach w formie zorganizowanej to troska państwa o rozwój dziecka.

– Także umiejętność pobytu, przebywania, wspólnych zajęć w grupie z rówieśnikami – to wszystko sprawia, że ta rodzina czuje, iż ma opiekę państwa – powiedział Józef Gawron

Program przyczynia się do realizacji strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu „EUROPA 2020”.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl