fot. PAP/Roman Jocher

E. Rafalska: 450 mln zł w 2019 r. w programie rządowym „Maluch plus”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dziś w Gdańsku, że w ramach programu „Maluch plus” zwiększy się w 2019 r. dofinansowanie dla samorządów chcących utworzyć nowe miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych. Kwota od rządu na ten cel wyniesie 450 mln zł.

Minister Rafalska przyjechała do Gdańska na nadzwyczajne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

„To, co chciałam powiedzieć w ramach trwającej kampanii samorządowej – bo często to pada jako deklaracja ze strony kandydatów na wójtów, burmistrzów, radnych – a więc zapewnienie i rozwój miejsc opieki nad małym dzieckiem. W edycji programu >>Maluch plus<< na 2019 r., a więc w tym pierwszym roku nowej kadencji samorządowej, rząd zaproponował niebagatelne środki, trzykrotnie większe niż wszystkie wcześniejsze: będzie to 450 milionów zł” – mówiła minister na briefingu prasowym w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Zaznaczyła, że w szczególności rząd oferuje „bardzo korzystne warunki dla tych samorządów, które nie mają żadnej instytucjonalnej formy opieki nad małym dzieckiem”.

„Są gminy, które nie mają ani jednego żłobka, jednego klubu dziecięcego i rodzice są skazani na opiekę indywidualną bądź przerwę w zatrudnieniu” – dodała.

PAP/RIRM

drukuj