fot. Tomasz Strąg

E. Rafalska: czekamy na powrót Polaków

Rząd będzie pracował nad rozwiązaniami, które zachęciłyby Polaków do powrotu m.in. z Wielkiej Brytanii – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu pracy była gościem audycji „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja i TV Trwam.

Po tzw. Brexicie wobec Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach przelała się fala nienawiści. To może skłonić część naszych rodaków do powrotu.

Minister Elżbieta Rafalska była pytana o perspektywy, jakie mają rodziny, które powróciłyby do Polski z Zachodu, a także wyzwanie, jakie stoi przed rządem.

– Jesteśmy krótko po Brexicie. Będziemy pracować nad propozycjami dla osób powracających, które miałyby zachęcić np. do powrotu do Polski i być może podjęcia własnej działalności. Chcemy pokazać, że czekamy i liczymy na powroty Polaków – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

Według różnych wyliczeń w ostatnich latach za pracą wyjechało z kraju ponad 2,5 mln Polaków.

W Wielkiej Brytanii mieszka ok. 850 tys. naszych rodaków. Niektórzy mówią, że nawet połowa będzie chciała powrócić. Część może znaleźć pracę w innych krajach Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj