fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Min. E. Rafalska: Wprowadzamy wiele rozwiązań wspierających niepełnosprawnych

Wprowadzamy wiele rozwiązań wspierających niepełnosprawnych – powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odnosząc się do planowanego protestu.

Liderka ubiegłorocznego strajku niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich zapowiedziała, że 23 maja odbędzie się kolejna manifestacja. Tym razem przed Pałacem Prezydenckim. Iwona Hartwich uważa, że osoby niepełnosprawne zostały po raz kolejny pominięte w ostatnich propozycjach Prawa i Sprawiedliwości.

Minister Elżbieta Rafalska wyjaśnia, że sztandarowe projekty rządu nie pomijają środowisk osób z niepełnosprawnościami.

– Jeżeli chodzi o program Rodzina 500 plus, było kryterium dochodowe 1200 złotych. W tej chwili wszystkie rodziny, w tym z dzieckiem niepełnosprawnym, po przekroczeniu kryterium, mają prawo do tego świadczenia na pierwsze czy jedyne dziecko w rodzinie. Chciałabym, żeby ktoś, kto tak odnosi się do tych kwestii osób niepełnosprawnych, wskazał wcześniejszy rząd, który na cele osób niepełnosprawnych przeznaczyłby więcej środków, wprowadził więcej zmian, rozwiązań systemowych, które zaczną też obowiązywać – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu rodziny przypomina inne działania rządu na rzecz osób niepełnosprawnych. To m.in. waloryzacja rent i emerytur, która zacznie obowiązywać od 1 marca. Zgodnie z nią, najniższe świadczenia emerytalne i rentowe wzrosną o około 80 zł – do kwoty 1100 zł.

Szefowa resortu rodziny wskazuje też na ubiegłoroczny wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. Ten wzrósł o ponad 31 zł i wynosi 185 zł. Kolejny wzrost już w listopadzie. Świadczenie wyniesie 215 złotych. Rozwiązanie ma odczuć około 916 tys. niepełnosprawnych.

Ponadto osoby niepełnosprawne mają ułatwiony dostęp do warsztatów terapii zajęciowych czy zakładów aktywności zawodowej.

RIRM

drukuj