E. Rafalska: w kraju jest problem nielegalnych domów opieki

W kraju jest problem nielegalnych domów opieki społecznej, działających w tzw. szarej strefie – powiedziała w piątek w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Minister zaapelowała o sprawdzanie miejsc opieki.

Minister odniosła się do przypadku śmierci pensjonariuszy Domu Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu. Tamtejsza prokuratura prowadzi śledztwo ws. śmierci pięciu osób przewiezionych do miejscowych szpitali z Domu Schronienia. Po informacjach o niewłaściwej opiece nad pensjonariuszami przeniesiono z niego do zgierskich szpitali 13 osób; pięć z nich zmarło w szpitalach.

„W Polsce jest problem funkcjonowania nielegalnych domów opieki społecznej w tzw. szarej strefie, gdzie pod płaszczykiem prowadzenia działalności gospodarczej prowadzona jest usługa opiekuńcza, czasami nad ciężko chorymi osobami starszymi” – powiedziała dziennikarzom Rafalska.

„Dom w Zgierzu nie powinien w takiej formule w ogóle funkcjonować. Był zarejestrowany jako noclegownia, a funkcjonował jako dom pomocy społecznej, udzielając opieki – jeśli można tak nazwać jego działalność – w sposób zupełnie nieuprawniony, w nieodpowiednim standardzie i bez wymaganego zezwolenia” – dodała minister.

Jej zdaniem problem nielegalnych placówek w największej koncentracji występuje prawdopodobnie w województwie mazowieckim, gdzie są duże potrzeby pełnienia całodobowej opieki.

„Mamy informacje, że może być takich placówek 60, a w całej skali (kraju-PAP) ponad 100” – dodała.

Minister zaapelowała o zgłaszanie przypadków nielegalnie działających domów opieki wydziałom polityki społecznej urzędów wojewódzkich bądź powiatowym centrum pomocy rodzinie.

Rafalska prosiła także o zwracanie uwagi na jakość świadczonych usług.

„Powierzamy pod opiekę czasami swoich bliskich, rodziców, czy osoby chore, które nie mogą się skarżyć, albo powiedzieć o jakości opieki, która może zagrażać ich zdrowiu i życiu” – dodała.

„Będziemy prowadzić intensywną akcję informacyjną, żeby ludzie po prostu wiedzieli o tym, czego mogą się spodziewać, jaką informację powinni dostać, czy gdzie mogą się upewnić, czy to jest legalna czy nielegalna placówka” – dodała Rafalska.

Resort poinformował, że monitoruje sytuację Domu Schronienia w Zgierzu, poprzez bieżący kontakt z Wojewodą Łódzkim oraz z Wydziałem Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który sprawuje nadzór i kontrolę nad jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej. „Wszelkich informacji dotyczących zaistniałej sytuacji udziela Łódzki Urząd Wojewódzki” – podało MRPiPS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl