E. Rafalska: w 2018 r. trzy razy więcej środków na żłobki

Dzięki programowi Maluch Plus w 2018 r. przeznaczymy na żłobki trzy razy więcej środków niż do tej pory. Ze 150 mln zł dotychczasowego finansowania dajemy 450 mln zł, z tego 200 mln zł z Funduszu Pracy – powiedziała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Maluch Plus to program, który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie. Program skierowany jest do samorządów, osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Termin składania wniosków, w zależności od podmiotu, upływa 17 i 24 listopada.

„Ze 150 mln dotychczasowego finansowania dajemy 450 mln, z tego 200 mln z Funduszu Pracy” – powiedziała minister na antenie radiowej Jedynki, podkreślając, że „plus” przy nazwie programu jest „znaczący”, bo oznacza on „trzykrotnie więcej środków niż w latach poprzednich”.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że resort widzi związek między dostępem do opieki nad dziećmi a aktywnością zawodową rodziców.

„Wiemy, że w Polsce 70 proc. gmin nie ma żadnej instytucji opieki” – wskazała polityk zaznaczając, że dla rodziców stanowi to poważną barierę, która utrudnia decyzję o powiększeniu rodziny.

„Dla nas jest też ważne, żeby powiększać sieć samorządowych placówek, dlatego że tam jest zarówno wysoki standard, jak i niższa odpłatność za pobyt dziecka” – dodała szefowa resortu.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zawarta jest perspektywa 30-procentowego „użłobkowienia”, czyli objęcia dzieci do 3 roku życia opieką instytucjonalną; obecnie wynosi ono niewiele ponad 10 proc.

Pytana o inny rządowy program – Rodzina 500 plus, minister podkreśliła, że jego zasady nie ulegną zmianie w 2018 r.

„Od 1 października jesteśmy w nowym okresie zasiłkowym (…), w tej chwili zostało wydanych ponad 2 mln decyzji, one będą obowiązywały do 30 września 2018 r., więc tu się absolutnie żadne zasady nie mogą się zmienić” – akcentowała minister.

Polityk odniosła się również do stopy bezrobocia, która według ogłoszonych w środę szacunków resortu, wyniosła w październiku 6,6 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,2 pkt. proc. [czytaj więcej]

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl