fot. PAP/Mateusz Marek

Sejm uchwalił ustawę „Grunt za lokal”

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym. Resort rozwoju forsuje ustawę „Grunt za lokal“. Projekt przeszedł już przez Sejm.

Uchwalona przez Sejm ustawa to pierwsza z propozycji rozwiązań tworzących część rynkową pakietu mieszkaniowego. Zawiera ona narzędzia sprzyjające inwestowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem modelu współpracy między samorządami i inwestorami.  Zmiany w przepisach określane są hasłem „Grunt za lokal“.

Dziś częstym wyzwaniem dla inwestorów jest uzyskanie dostępu do gruntów odpowiednich pod budowę osiedli mieszkaniowych. Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców“ – napisał Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

Jak tłumaczył Jarosław Gowin, w zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma określoną liczbę lokali. Będzie mogła je przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub np. pod działalność zdrowotną, edukacyjną i kulturalną. Dodatkowo gmina będzie mogła liczyć na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej.

TV Trwam News

drukuj